Zdarzyło ci się mieć problemy z trzymaniem moczu, czuć ból przy oddawaniu moczu albo co chwilę mieć potrzebę wychodzenia do toalety? Nie jesteś sama. Połowa kobiet w którymś momencie życia cierpi na jakieś schorzenie układu moczowego. Kobiety są bardziej narażone na te infekcje niż mężczyźni, gdyż ich cewka moczowa znajduje się bliżej narządów płciowych i odbytu, a więc również bliżej bakterii, które, gdy dostaną się do układu moczowego, mogą być niebezpieczne. Również zmiany hormonalne kobiet, jak i ciąża czy poród zwiększają ryzyko chorób układu moczowego.

Najczęstsze problemy, z jakimi się zmagają kobiety to: nietrzymanie moczu i potrzeba częstego chodzenia do toalety.

Wstyd większy niż przy depresji

Nietrzymanie moczu to jedno z największych tabu chorobowych. Magazyn Family Practice cytuje badania, z których wynika, że w Wielkiej Brytanii tylko jedna na dwadzieścia kobiet cierpiących na to schorzenie szukała pomocy specjalistów! Reszta zachowuje milczenie. Nie ze względu na niską szkodliwość choroby, tylko obezwładniający wstyd, który sprawia, że nawet gdy są zmuszone zrezygnować z uprawiania sportu czy seksu, nie sięgają po pomoc.

Według badania Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu z 2011 roku, nietrzymanie moczu jest uważane za chorobę bardziej wstydliwą niż depresja czy nowotwór. Myra Thomson, lekarka cytowana przez gazetę Daily Mail wylicza tragedie do jakich doprowadziły dolegliwości.

Związki niektórych jej pacjentek się rozpadły, bo kobiety wstydziły się uprawiać seks.

Inne przestały przychodzić na koncerty czy przedstawienia szkolne swoich dzieci z obawy przed zmoczeniem się w miejscu publicznym. Thomson mówi, że często zgłaszają się do niej kobiety dopiero po latach cierpienia na nietrzymanie moczu. Rekordzistka zaczęła szukać profesjonalnej pomocy, gdy miała 90 lat, po ponad 60 latach zmagania się z problemem.

Presja na pęcherz

Nietrzymanie moczu może być objawem różnych jednostek chorobowych. Jeśli popuszczasz przy wysiłku fizycznym, wstawaniu, uprawianiu seksu, kichaniu, kaszlu lub śmiechu, najprawdopodobniej cierpisz na wysiłkowe nietrzymanie moczu. Jest to najczęstsze schorzenie z tym związane i pojawia się zazwyczaj u kobiet, które przeżyły ciążę, poród, menopauzę lub cierpią na otyłość. Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest spowodowane osłabieniem zwieracza, który kontroluje otwieranie i zamykanie cewki moczowej oraz mięśni dna miednicy odpowiedzialnych za przetrzymywanie pęcherza moczowego.

Gdy zwieracz i mięśnie nie wykonują dobrze swoich zadań nacisk nałożony na pęcherz powoduje przeciek.

Najlepszym sposobem na zapobieganie wysiłkowego nietrzymania moczu jest wykonywanie ćwiczeń Kegla. Dzięki nim, mięśnie dna macicy będą lepiej trzymać pęcherz. Ćwiczenia te można wykonywać w pracy siedząc przy biurku, a nikt nie zauważy, że je robisz. Wystarczy napiąć mięśnie, jakby chciało się zatrzymać mocz i gazy, policzyć do pięciu i powtórzyć kilka razy.

Nadaktywne mięśnie

Kolejnym częstym schorzeniem związanym z nietrzymaniem moczu jest zespół nadreaktywnego pęcherza. U zdrowej osoby, nerwy w pęcherzu moczowym wysyłają sygnał do mózgu, gdy w pęcherzu znajduje się odpowiednio duża ilość płynów. Przy zespole nadreaktywnego pęcherza, mięśnie pęcherza napinają i kurczą się nawet gdy zebrało się mało moczu. Powoduje to nagłą, silną potrzebę udania się do toalety i skutkuje często - przeciekiem moczu. Zespół ten występuje częściej u ludzi po wylewie, cierpiących na cukrzycę, a także tych, którzy przesadzają ze spożyciem kofeiny i alkoholu.

Jeśli zauważysz, że musisz bardzo często chodzić do toalety, nie ograniczaj spożycia wody! Odstaw kawę i alkohol i koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Poproś o pomoc

Przez to jak często występują problemy z oddawaniem moczu, dużo kobiet ma tendencję do ich bagatelizowania i przeczekania aż przejdą, ewentualnie kurowania się domowymi sposobami. To niebezpieczne podejście, które może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi.

Jeśli zmagasz się z dolegliwościami układu moczowego, udaj się do urologa lub lekarza ogólnego i pozwól sobie pomóc. Nowoczesna medycyna zapewnia sposoby na poradzenie sobie z nietrzymaniem moczu: przez mało inwazyjne metody po zastrzyki i operacje. Wystarczy przemóc wstyd.