Nadwrażliwość zębów jest efektem uszkodzeń szkliwa lub odsłonięcia się szyjek zębowych. Powody powstawania nadwrażliwości są bardzo różne: nieodpowiednia dieta, zgrzytanie zębami, wady zgryzu, choroby zębów, a nawet przesadna higiena.

Szampan i truskawki, czyli dieta z „Pretty Woman", najgorsze dla zębów

Po pierwsze, dieta. Według stomatologów na nadwrażliwość najbardziej narażone są osoby spożywające pokarmy słodkie i kwaśne w dużych ilościach.

– Kwas zawarty w pokarmach wypłukuje fosfor i wapń z zębów, co powoduje porowatość szkliwa. Cukry proste i złożone to pożywka dla bakterii, które są odpowiedzialne za proces demineralizacji szkliwa. Wewnątrz zęba znajdują się ujścia zakończeń nerwów, stąd dość silne dolegliwości bólowe. Na nadwrażliwość skarżą się wiec osoby jedzące duże ilości cytrusów (pamiętajmy: witamina C to przecież kwas askorbinowy), kiszonek oraz często popijające wino, głównie białe – tłumaczy Marzena Kupis z warszawskiego gabinetu Your Dentist.

Najgorszy duet? Ten z filmu „Pretty Woman", czyli szampan i truskawki. Owoce same zawierają bowiem kwasy, a w połączeniu z białym winem lub winem musującym (także popularnym prosecco) sieją prawdziwe dentystyczne spustoszenie.

Nadwrażliwość częściej u kobiet

Kolejną grupą, która często skarży się na nadwrażliwość zębów, są osoby, które piją dużo napojów energetycznych. Problem ten pojawia się także u pacjentów chorujących na refluks (cofanie się treści żołądkowej; zawarty w niej kwas niszczy szkliwo) oraz tych, którzy mają zmniejszone wydzielanie śliny. Nadwrażliwość zębiny dotyka także bulimików i kobiety w ciąży mające skłonność do wymiotów. Dlaczego? – Zawarty w nich kwas żołądkowy ma bardzo negatywny wpływ na szkliwo, niszczy je - powoduje korozję szkliwa i tym samym dużą nadwrażliwość zębów – tłumaczy stomatolożka Marzena Kupis.

Według statystyk na nadwrażliwość zębów częściej cierpią kobiety. Dlaczego?

– Z reguły płeć nie ma wpływu na występowanie nadwrażliwości, jednak to u kobiet pojawia się ona częściej ze względu na ich tryb życia (zdarza się, że stosują nieodpowiednio dobrane środki, np. zbyt mocno wybielające), kobiety częściej niż mężczyźni spożywają także szkodliwe białe wino, a w czasie menstruacji skarżą się na przewrażliwienie zębów – wyjaśnia Marzena Kupis z Your Dentist.

Kolczyk w języku? Niekoniecznie

Nie bez znaczenia są także urazy mechaniczne. Jeśli szkliwo zębów jest uszkodzone, np. w jakimś miejscu starte, pęknięte albo wyszczerbione, odsłaniają się partie zębów, które mają najwrażliwsze części: zębina i ukryta w jej wnętrzu mocno unerwiona miazga.

Marzena Kupis radzi, by uważać zwłaszcza na modny piercing wewnątrzustny. –  Zdarza się, że kolczyki naruszają szkliwo, co powoduje odsłonięcie szyjek zębowych i doprowadza do nadwrażliwości zębów – mówi Kupis.

Kolejnym winowajcą są pasty ścierne, twarde szczoteczki i niewłaściwa technika mycia: zaleca się wykonywanie ruchów wymiatających z boku, okrągłych z przodu. Metoda ta polega na ustawieniu szczoteczki do zębów pod kątem 45 stopni i przesuwaniu nią lekko zaokrąglonymi i wymiatającymi ruchami po dziąsłach, dzięki czemu nie powoduje ona niepotrzebnego odsłaniania szyjek zębowych. Zęby powinny być szczotkowane z każdej strony, a najbardziej starannie na linii granicznej z dziąsłami, bo tam właśnie najczęściej osadza się kamień nazębny.

Aparat ortodontyczny? Tak, ale...

Doktor Marzena Kupis twierdzi, że inną grupą osób, które cierpią na nadwrażliwość zębów, są osoby po leczeniu ortodontycznym. Jej zdaniem klasyczny aparat z metalowymi zamkami niszczy szkliwo zęba. Rani policzki i dziąsła oraz powoduje krwawienie. W czasie leczenie ortodontycznego zaburzona jest higiena zębów, wszystkie te czynniki powodują ich szczególną nadwrażliwość w czasie noszenia aparatu i po jego zdjęciu. – Jednym ze skutecznych rozwiązań, jeśli są do tego wskazania, jest założenie przezroczystego, niewidocznego aparatu, który zdejmujemy podczas mycia czy jedzenia. Takie aparaty są wykonane z materiału, który nie niszczy szkliwa zębów, a więc tym samym nie powoduje ich nadwrażliwości – wyjaśnia.

Nadwrażliwość zębów bardzo często dotyka osoby spożywające twarde narkotyki

– Po zażyciu takiej substancji pacjent bezwiednie zaciska zęby. To powoduje odpryski szkliwa w okolicy szyjki zębów i jest przyczyną ich nadwrażliwości. To samo tyczy się bruksizmu (mimowolne zgrzytanie zębami). Nadwrażliwość częściej pojawia się u osób narażonych na stres, który często objawia się zaciskaniem zębów i tarciem – dodaje.

Co zrobić, jeśli domowe sposoby walki z nadwrażliwością, takie jak stosowanie techniki wymiatającej i delikatnych past, nie pomagają? Należy jak najszybciej zgłosić się do stomatologa. Podobnie w sytuacji, gdy zauważymy pęknięte szkliwo, ukruszony ząb, odsłonięte szyjki lub powierzchnie korzeni zębów.