Kapituła tytuł Superbohaterki 2017 "Wysokich Obcasów" przyznała Halinie Birenbaum, polsko-izraelskiej pisarce, poetce i tłumaczce, która w czasie II wojny światowej była więźniem w niemieckich obozach koncentracyjnych: Majdanku, Auschwitz-Birkenau, Ravensbrück, Neustadt-Glewe. Jury doceniło to, że Halina Birenbaum od kilkudziesięciu lat jeździ po świecie i opowiada kolejnym pokoleniom młodzieży, czym była Zagłada. Ale też udowadnia, że życie jest silniejsze od śmierci. Walczy z nietolerancją, rasizmem, antysemityzmem, domaga się prawdy historycznej.

- Opowiada swoją rodzinną historię. Ale nie lamentuje, nie epatuje, mówi: „Ja po Auschwitz już nie pytam, jak to możliwe, tylko co z tym zrobić”. Bo Halina Birenbaum jest optymistką. Była w piekle, a z jej słów bije pewność, że życie jest silniejsze od śmierci - napisała w laudacji Ewa Wieczorek, redaktor naczelna "Wysokich Obcasów" i "Wysokich Obcasów Extra".

Halina Birenbaum odbierając nagrodę wspominała młodość i moment, kiedy hitlerowcy zabrali ją do obozu. We wzruszającym przemówieniu opowiadała o tym, co przeżyła na Majdanku i w Oświęcimiu. Przekonywała, że jej obecność na gali jest cudem. - Wszystko jest możliwe, tylko trzeba uczciwie chcieć i uczciwie do tego dążyć. Nie przez politykę, a od serca i od zrozumienia drugiego człowieka - mówiła.

Oprócz statuetki Superbohaterki 2017 r. otrzymała także portret autorstwa Arobala i czek na 10 tys. zł. od Kulczyk Foundation.

Tytuł Superbohaterki Czytelniczek przypadł Martynie Wojciechowskiej, dziennikarce i podróżniczce, za walkę o prawa kobiet na krańcach świata, za pokazanie innym, że można łączyć pasję i rodzicielstwo. Za przybliżanie kobiet z różnych kręgów kulturowych w programie „Kobieta na krańcu świata”, za poruszanie w nim najtrudniejszych tematów.

16.04.2018, Teatr Studio, na gali Superbohaterki Wysokich Obcasów, Martyna Wojciechowska.16.04.2018, Teatr Studio, na gali Superbohaterki Wysokich Obcasów, Martyna Wojciechowska. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

- To jest czas niezwykłych przemian i głosu kobiet, który nigdy nie był tak silny, jak jest teraz - mówiła na scenie Martyna Wojciechowska. - Nie wyobrażam sobie, żebyśmy odpuścili w Polsce, żebyśmy my odpuściły chociaż centymetr tego, co do tej pory wywalczyłyśmy. Jutro moja córka Marysia ma 10 urodziny i przypominam sobie siebie w tym wieku. Ciągle słyszałam, że czegoś nie mogę, coś nie wypada. Moja Maryśka już tego nie słyszy i nie oddam tego. Nawet centymetra. Także dlatego, że kiedy pojadę na kraniec świata i będę się musiała tłumaczyć, że my odpuściłyśmy choć trochę, to jaka nadzieja im zostanie. Żadna. Po prostu czuję, że nie mogę tego zrobić i z wielkim honorem i dumą przyjmuję dzisiaj tę nagrodę od Czytelniczek "Wysokich Obcasów".

W sumie Czytelniczki "Wysokich Obcasów" oddały prawie 25 tys. głosów na swoje faworytki, uzasadniając, że te wyjątkowe kobiety inspirują je do działania i pokazują, jak postępować w życiu.

"Pamiętam, kiedy jeszcze jako mała dziewczynka oglądałam w telewizji panią Martynę i chciałam podróżować jak ona. Zwiedzać, poznawać, doświadczać. Dziś dopiero, jako dorosła już kobieta, rozumiem przekaz Wojciechowskiej. Pokazywała nam, że można pogodzić bycie silną z byciem wrażliwą, bycie matką i liderką, bycie inspiracją i inspirowanie się innymi. Że mimo różnic kulturowych, kobiety na świecie zawsze znajdą wspólny język. Że nie należy wstydzić się zmarszczek i przejmować opiniami tłumów. Świat stoi przed nami otworem. Dziękuję!" - napisała w uzasadnieniu swojej decyzji jedna z Czytelniczek.

Swoją nagrodę zdecydowała się przyznać także Szwajcarska Organizacja Turystyczna MojaSzwajcaria.pl, jeden z partnerów plebiscytu. - Dlaczego tu jest Szwajcaria? Bo jest kobietą, bo w Szwajcarii jest dużo fajnych tras dla Pań, bo aktualną mistrzynią świata w kolarstwie górskim jest Szwajcarka, związana z polskim teamem, a tytułu będzie w tym roku bronić właśnie w Szwajcarii. Bo na rozpoczęcie mistrzostw świata w piłce nożnej organizujemy wyprawę rowerową dla Pań, podczas której dołączy do nas mistrzyni. I na tę wyprawę chciałabym zaprosić bardzo aktywną panią - mówiła ze sceny Adriana Czupryn, przedstawicielka Szwajcarskiej Organizacji Turystycznej MojaSzwajcaria.pl.

Za sportową wytrwałość wyróżniono Agatę Matejczuk, biegaczkę, ultramaratonkę i matkę trójki dzieci. Nagrodą jest wspomniany wyjazd do Szwajcarii.

- Tę nagrodę odbieram nie tylko dla siebie, ale też w imieniu swojej rodziny, przyjaciół i znajomych, którzy mnie wspierali - dziękowała łamiącym się głosem Agata Matejczuk.

***

16 kobiet i 16 niezwykłych historii. Każda z nich jest bohaterką i wojowniczką. - Mają w sobie niezgodę na zastaną rzeczywistość, na sytuację, w której się znalazły, i odwagę, by o tym mówić, działać, zmieniać, naprawiać - napisała Monika Tutak-Goll.

Podczas gali wystąpili stand-uperka Wiola Walaszczyk i Krzysztof Zalewski, który zaśpiewał m.in. przeboje ze swojej płyty "Złoto".

***

Superbohaterkę "Wysokich Obcasów" 2017 wybrała kapituła w składzie: Bartosz Hojka, Krystyna Kofta, Dominika Kulczyk, Borys Lankosz, Joanna Mosiej-Sitek, prof. Monika Płatek, Dorota Warakomska, Ewa Wieczorek, Jerzy Wójcik.