Zrobiło się duszno. Chłopcy i dziewczęta ze znakiem falangi wynajmują historyczną salę BHP w stoczni Gdańskiej, maszerują przez Warszawę, a minister polskiego rządu mówi o udanym rodzinnym pikniku. Polski premier wspomina w Monachium o „współodpowiedzialności narodu żydowskiego”. Minister edukacji nagradza historyka , który twierdzi że „po agresji Niemiec na Polskę sytuacja Żydów nie wyglądała bardzo źle”. Popularni publicyści wytykają osobom publicznym żydowskie pochodzenie. W internecie antysemicki ściek gęstnieje.

„Ludzie się uczą historii, ale nie uczą się z historii. Dlatego trzeba edukować, nie pozwolić zapomnieć.” – mówi na to Ona. I otwiera okna w tym dusznym pokoju.

CZYTAJ TAKŻE: Halina Birenbaum, Superbohaterka WO 2017: Jestem zwykłą kobietą, która jeździ po świecie i opowiada, co przeżyła

Od kilkudziesięciu lat jeździ po świecie i opowiada kolejnym pokoleniom chłopców i dziewcząt, czym była Zagłada. Opowiada swoją rodzinną historię. Ale nie lamentuje, nie epatuje, mówi: „Ja po Auschwitz już nie pytam jak to możliwe, tylko co z tym zrobić.” Bo Halina Birenbaum jest optymistką. Była w piekle, a z jej słów bije pewność, że życie jest silniejsze od śmierci. Z jaką czułością opowiada o synach, o których - jak mówi - dbała nadmiernie tłumacząc: „Ja już pościłam za wszystkie pokolenia” .

I jeszcze coś: w jej słowach nie ma cienia nienawiści. Owszem, ostro reaguje na antysemityzm, rasizm, nietolerancję, ale zawsze patrzy do przodu. Bo – jak powiedziała w rozmowie z Moniką Tutak-Gol – „To nie deszcz, którego nie można zatrzymać, to są ludzie, a ludzie zawsze mogą zmienić zdanie”.
I ona sprawia, że zmieniają.

CZYTAJ TAKŻE: Superbohaterka "Wysokich Obcasów" Halina Birenbaum, Superbohaterka Czytelniczek - Martyna Wojciechowska

***

Superbohaterkę "Wysokich Obcasów" 2017 wybrała kapituła w składzie: Bartosz Hojka, Krystyna Kofta, Dominika Kulczyk, Borys Lankosz, Joanna Mosiej-Sitek, prof. Monika Płatek, Dorota Warakomska, Ewa Wieczorek, Jerzy Wójcik.

CZYTAJ TAKŻE: Superbohaterka "Wysokich Obcasów" 2017: wszystkie nominowane