17 wspaniałych kobiet i 17 niezwykłych historii! Przeczytajcie je na www.wysokieobcasy.pl/superbohaterka i zagłosujcie w plebiscycie „Wysokich Obcasów”. Wszystkie to bohaterki, które spotkaliście na naszych łamach w zeszłym roku. Kobiety, które swoim życiem, postawą, wartościami rozpaliły Waszą i naszą wyobraźnię. Które swoją śmiałością, swoją wizją zmieniają świat. Zarażają energią, siłą i niezłomnością. Potrafią przezwyciężać zarówno osobiste bariery, jak i społeczne czy polityczne ograniczenia. Czasami to osoby słynne, gwiazdy sceny, nauki, biznesu. Czasami znane jedynie lokalnie. Czasami kobiety zupełnie nieznane. Głosując na nasze Superbohaterki, możecie wygrać nagrody.

BY DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ O SUPERBOHATERCE, KLIKNIJ TUTAJ

ELŻBIETA HOŁOWEŃKO - artystka

Za „Polkę Niepodległą”, znak graficzny, który skłania do refleksji, czy kobiety i mężczyźni w równym stopniu walczący o niepodległość mają w Polsce równe prawa. Za walkę o niezależność artystyczną, o odzyskiwanie znaczeń, swobodę wypowiadania się o historii Polski.

HALINA BIRENBAUM - polsko-izraelska pisarka (m.in. „Nadzieja umiera ostatnia”), poetka, tłumaczka

Za to, że od kilkudziesięciu lat jeździ po całym świecie i opowiada kolejnym pokoleniom młodzieży, czym była Zagłada. Ale też udowadnia, że życie jest silniejsze od śmierci. Za walkę z nietolerancją, rasizmem, antysemityzmem, za walkę o prawdę historyczną.

ANJA RUBIK - top modelka, działaczka społeczna

Za kampanię #SEXEDPL, która bezpruderyjnie i nowocześnie opowiada dziewczynom i chłopakom o seksie, o jego jasnych i ciemnych stronach, o emocjach i fizjologii – w czasach, kiedy w polskich szkołach edukację seksualną zastępuje religia.

KRYSTYNA LEMANOWICZ - działaczka organizacji pozarządowych (m.in. stowarzyszenia Hospicjum Piła, Ruchu przeciw Bezradności Społecznej)

Za niezłomną postawę i walkę o sprawiedliwość z silniejszym. Za to, że nie dała się zastraszyć Henrykowi Stokłosie, biznesmenowi, który uważał, że prawo go nie obowiązuje. Za pomoc najsłabszym.

AGATA MATEJCZUK - biegaczka, ultramaratonka, matka trojga dzieci

Za siłę w nogach, głowie i sercu, za udowodnienie, że nawet najtrudniejsze dziedzictwo, najgorsze życie można odmienić, że nikt nie ma prawa mówić kobietom, że są do niczego, za wiarę w swoje możliwości i spektakularne wyniki w maratonach i ultramaratonach.

ANNA CIEPLAK - pisarka, autorka m.in. „Ma być czysto”

Za manifest pierwszego pokolenia, które nie pamięta PRL. Za pokazanie nam świata dziewczyn z małych miast, „dziewczyn, o których mówi się źle”. Cieplak nie tylko je opisuje, ale także pracuje z nimi w świetlicach Krytyki Politycznej.

MARTA LEMPART - Ogólnopolski Strajk Kobiet

Za zmobilizowanie tysięcy kobiet, by wyszły na ulice w obronie swoich praw 3.10.2016 r. i 8.03. 2017 r., za wyciągnięcie z szafy parasolek. Za obronę niezależności polskich sądów, za stawianie czoła neofaszystom. Za nieustającą walkę o to, by nam, kobietom, żyło się w Polsce lepiej.

DOROTA ŁOBODA - członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet, grupa Rodzice przeciwko Reformie Edukacji

Za bunt matki przeciwko szkodliwej reformie edukacji, za zorganizowanie rodziców w ruch społeczny i zebranie 910 tys. podpisów pod wnioskiem o referendum, za walkę o poprawę jakości edukacji i zmianę oblicza polskiej szkoły.

KAROLINA PIASECKA

Za to, że powiedziała „dość”, za niezwykłą odwagę i determinację. Stała się głosem setek tysięcy Polek, które na co dzień doznają przemocy ze strony mężów, partnerów, ojców, braci, najbliższych. Dzięki swoim wyznaniom dodała siły innym kobietom w Polsce, by przerwały milczenie.

ALEKSANDRA KRASOWSKA - seksuolożka, założycielka grupy Lekarze Kobietom

Za pomoc kobietom w dostępie do antykoncepcji awaryjnej, czyli bezpłatne wypisywanie recept na pigułkę „dzień po”. Za przywrócenie wiary w lekarzy i udowodnienie, że w Polsce nie wszyscy podpisali klauzulę sumienia.

MARTYNA WOJCIECHOWSKA - dziennikarka, podróżniczka

Za walkę o prawa kobiet na krańcach świata, za pokazanie innym, że można łączyć pasję i rodzicielstwo. Za przybliżanie kobiet z różnych kręgów kulturowych w programie „Kobieta na krańcach świata”, za poruszanie w nim najtrudniejszych tematów.

AGATA KOŁODZIEJCZYK - naukowczyni, współzałożycielka bazy Lunares w Pile

Za otwarcie pierwszej w Polsce bazy kosmicznej symulującej warunki na Marsie lub Księżycu. Dzięki niej Polska weszła do międzygwiezdnej międzynarodówki. Marzeniem dr Kołodziejczyk jest wprowadzenie do agencji kosmicznych pierwszego polskiego astronauty.

BEATA SIEMIENIAKO - prawniczka i aktywistka Komitetu Obrony Praw Lokatorskich

Za obronę ludzi wyrzucanych na bruk. Za występowanie w obronie praw osób eksmitowanych, kiedy inni odwracają głowy. Za głos w debacie o reprywatyzacji i książkę „Reprywatyzując Polskę. Historia wielkiego przekrętu”.

SIKSA - artystka

Za wykrzyczenie ze sceny wszystkiego, o czym łatwiej milczeć: prawdy o gwałcie i przemocy, nacjonalizmie, seksizmie. Za ważny, mocny, młody głos na polskiej scenie muzycznej. Za warsztaty reagowania na seksistowskie teksty (festiwal Unsound w Krakowie).

MARINA HULIA - nauczycielka

Za konsekwentne bycie z dziećmi czeczeńskimi koczującymi na dworcu w Brześciu, upominanie się o ich prawa, za czułość i zorganizowanie im nauki i zabawy. Od września 2016 r. Marina Hulia prowadzi szkołę demokratyczną. Daje dzieciom czeczeńskich uchodźców namiastkę godnego dzieciństwa.

WIOLA SMUL - ekolożka, działaczka, aktywistka

Za obronę Puszczy Białowieskiej przed wycinką, za bezkompromisowość i odwagę przy blokowaniu harvesterów. Za wieloletnią działalność na rzecz ochrony środowiska (m.in. wejście na najwyższy budynek w Londynie w proteście przeciw odwiertom w Arktyce).

ALICJA WYSOCKA - projektantka społecznie odpowiedzialna

Za łączenie mody z walką o lepszy świat, sztuki z pomocą, europejskiego gustu z afrykańskim wyczuciem stylu i koloru, za założenie w Kenii spółdzielni pracy dla kobiet – Cooperative Spółdzielnia „Ushirika”.

Zagłosuj na Superbohaterkę 2017 w Plebiscycie czytelników. Uzasadnij swój wybór i wygraj cenne nagrody. Kliknij TUTAJ