Kiedy wydały „Dbaj o siebie”, oczywiście musiały zmierzyć się z ciągnącym się za egoizmem czarnym pijarem. Dla nich to, że dbałość o siebie (czyli angielskie „self-care”, po polsku często już nazywane swojsko „osiędbaniem”) jest szalenie ważna, jest jasne.

– Dbanie o siebie nie jest aktem egoistycznym! To właśnie niezadbanie o siebie jest egoizmem! – zżymają się. – Zadbany, pełen energii i werwy możesz przecież – światu, rodzinie, swoim bliskim – więcej dać! Niezadbany będziesz skupiał się ciągle na braku, na tym, że nie masz siły – opowiadają.

Ich metody zasadzają się na podstawach: nauka miłości do samego siebie, szacunku, współczucia, wdzięczności. – Kiedy zaczniesz robić nawet małe kroki, zobaczysz, jak to oddziałuje na ciebie i na twoich bliskich, na wasze dobre samopoczucie.

Jak poznam, że nie dbam o siebie?

Dlaczego napisały tę książkę? Mogłoby się przecież wydawać, że Nadia i Katia Narain – jak to mówią Anglicy – „have it all”: mają w życiu wszystko, czego trzeba do szczęścia. Nadia to była modelka, nauczycielka jogi żony Jamiego Olivera – Jools – i paru innych celebrytek, w tym Kate Moss (nie ćwiczą razem regularnie). Katia to założycielka trendy raw café, czyli kawiarni z jedzeniem opartym na zdrowych, surowych składnikach w najpopularniejszym studio jogi w Londynie Triyoga, a do tego praktyczka masażu manualnego i energetycznego reiki. – Uważasz, że my mamy wszystko, czego potrzeba do szczęścia? – pyta mnie z niedowierzaniem Katia. – Co ty gadasz! Uwierz, że chyba od 18. roku życia robimy wszystko po to, żeby poczuć się przynajmniej troszkę dobrze, tak bardzo czułyśmy się źle! Joga, odpowiednie jedzenie, psychoterapie i mnóstwo przetestowanych – o wiele bardziej hardcore’owych metod niż te, które znajdziesz w książce – tylko po to, żeby wyzwolić się z obciążającego bagażu, który otrzymałyśmy od rodziny, żeby odejść od smutku, pesymizmu i poświęcania się dla innych. Do tego Katia wcale nie ma tak dobrze, bo jest samozatrudniona, a ja na co dzień zmagam się z trudami macierzyństwa. To właśnie dlatego jesteśmy ekspertami w dbaniu o siebie każdego dnia!

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej